„Mamo spowodowałem wypadek” – oszuści chcieli oszukać kobietę na 35 000 zł.

Nyscy policjanci kolejny raz ostrzegają przed oszustami, działają metodą na wnuczka, syna. Ostrzegajmy przed oszustami naszych krewnych, a szczególnie starszych członków rodzin. Rozmawiajmy z naszymi seniorami o różnych metodach oszustwa, uczulajmy ich na takie sytuacje. Warto, żeby seniorzy wiedzieli, że oszuści cały czas są aktywni i mogą również ich próbować oszukać.

Wczoraj tj. 22 lutego do kobiety zadzwonił mężczyzna , który podał się za jej syna. Rozmówca poinformował, że spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego potrącił pieszą. Aby nie dopuścić do jego zatrzymania w areszcie koniecznie jest wpłacenia kaucji w wysokości 35 tyś. złotych. Kobieta w trakcie rozmowy telefonicznej zorientowała się, że to próba oszustwa, a głos ten nie należał do jej syna. O wszystkim poinformowała Policję.

Pamiętajmy, że w przypadku osób, które telefonicznie podają się za członków rodziny, pracowników banków,  policjantów i  proszą o przekazanie danych osobowych, bankowych lub  pieniędzy przez osoby pośredniczące, należy każdorazowo najpierw weryfikować uzyskane przez telefon informacje.Do kontaktu należy wykorzystywać wyłącznie znane nam  numery telefonów, a nie numery podane przez osobę dzwoniącą. W sytuacjach budzących wątpliwość i uzasadniających podejrzenie oszustwa należy natychmiast powiadomić najbliższą jednostkę Policji lub dzwonić na numer alarmowy 112.

Ten przykład pokazuje, że musimy być cały czas czujni i pamiętać o swoich rodzicach i dziadkach. Starajmy się poświęcać czas bliskim seniorom, a także samotnym sąsiadom. Podczas spotkań nawiązujmy do sytuacji, które wydarzyły się w naszym mieście. Warto, żeby seniorzy wiedzieli że oszuści cały czas są aktywni i mogą też do nich zadzwonić. Przypominajmy im o tym – wówczas w kontaktach z osobami żądającymi od nich pieniądze będą ostrożni i odprawią ich z kwitkiem.

Przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa:

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Nigdy nie informujemy telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”.
  • Nigdy nie przykazuj pieniędzy obcym osobom, nawet jeśli mówią, że są stróżami prawa.
  • Nie działaj pod presją czas. Zakończ rozmowę i sam zadzwoń na numer alarmowy 112 gdzie upewnisz się, że to oszustwo.
  • Skorzystaj z pomocy bliskich, skontaktuj się z nimi opowiedz o całej sytuacji.

Policja Nysa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *