Policja podsumowała ferie na Opolszczyźnie. W 14 wypadkach zginęły 4 osoby. Blisko 60 kierowców zdecydowało się na jazdę na „podwójnym gazie”

Zakończyły się już ferie zimowe w naszym województwie. Dla wielu osób był to czas odpoczynku, dla opolskich policjantów czas wzmożonej pracy. Spotykaliśmy się z dziećmi na obozach i półkoloniach, kontrolowaliśmy autobusy przewożące je na wypoczynek, patrolowaliśmy główne drogi Opolszczyzny oraz ulice miast i powiatów. Przeprowadziliśmy także działania „Tydzień bezpieczeństwa pieszych” i co warto podkreślić przez cały ten okres na terenie województwa nie odnotowano żadnego wypadku z udziałem pieszych czy rowerzystów.

Ferie zimowe w naszym województwie dobiegły już końca. Dla opolskich policjantów był to czas wzmożonej pracy. Funkcjonariusze sprawdzali w różnych miejscach, czy małoletni zachowywali się prawidłowo – czy ich życiu i zdrowiu nie zagrażało niebezpieczeństwo.

Mundurowi w tym czasie spotykali się również z uczestnikami zimowisk, kolonii i półkolonii. Rozmawialiśmy o prawidłowym zachowaniu podczas zimowych zabaw, jak również przestrzegali przed zagrożeniami w sieci.

Ferie to także czas intensywnej pracy policjantów ruchu drogowego. Funkcjonariusze przeprowadzili blisko 150 kontroli autokarów przewożących dzieci na zimowy wypoczynek. Cieszy fakt, że sprawdzenia te nie wykazały żadnych nieprawidłowości. W tym czasie na drogach naszego województwa doszło do 14 wypadków, w których zginęły 4 osoby, rannych zostało 24.

Do najtragiczniejszego w skutkach zdarzenia drogowego doszło 1 lutego na autostradzie A4 na wysokości 245 kilometra w kierunku na Wrocław. Tam kierujący fiatem ducato 68-latek zjechał z jezdni i uderzył w betonowy przepust. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł kierujący oraz jego dwóch pasażerów w wieku 64, oraz 36-lat. Czwarty pasażer, 56-latek został przetransportowany LPR do szpitala w Opolu. Krapkowiccy policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Policjanci przeprowadzili ponad 11 000 badań na zawartość alkoholu. Z tej liczby blisko 60 kierowców zdecydowało się na jazdę na „podwójnym gazie”. Dodatkowo mundurowi zatrzymali łącznie 60 praw jazdy w tym 21 za znaczne przekroczenie prędkości. Funkcjonariusze zatrzymali także blisko 400 dowodów rejestracyjnych, głównie za nieprawidłowy stan techniczny pojazdu oraz brak aktualnych badań technicznych.

W czasie ferii przeprowadziliśmy także akcję „Tydzień Bezpieczeństwa Pieszych”, która trwała od 31 stycznia do 6 lutego br. Policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, jak i też na to, jak zachowują się sami piesi. W celu zwiększenia efektywności działań policjanci korzystali także z policyjnego drona. Podczas naszych działań żaden pieszy na Opolszczyźnie nie był ofiarą wypadku drogowego.

Źródło: KWP Opole
Foto: Archiwum O!PR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *