Strażacy jechali zabezpieczyć lądowanie LPR. Nagle jeden ze strażaków stracił przytomność i przestał oddychać

Ten stan bezpośredniego zagrożenia życia zaskoczył zastęp OSP Gracze, który w dniu 31.01.2022 roku o godz. 15:41 został zadysponowany do zabezpieczenia lądowania LPR w swojej miejscowości ok. 300 m od remizy.

Podczas dojazdu do miejsca zdarzenia jeden ze strażaków stracił przytomność i przestał oddychać. Pozostała część zastępu stanęła na wysokości zadania wdrażając poszczególne elementy łańcucha przeżycia: rozpoznali nagłe zatrzymanie krążenia i jednocześnie poinformowali drogą radiową SK KM PSP w Opolu o zaistniałej sytuacji.

Natychmiast – jeszcze w kabinie pojazdu pożarniczego, „na ławce” w przedziale załogi – rozpoczęli resuscytację krążeniowo – oddechową z zastosowaniem AED. Strażacy OSP w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy prowadzili zewnętrzny masaż serca i wentylację poszkodowanego przy pomocy worka samorozprężalnego, a także wczesną (kilkukrotną) defibrylację, która w tym przypadku znacząco zwiększyła szanse na przeżycie strażaka.

Przybycie załogi LPR (Ratownik 23) pozwoliło na wczesne wdrożenie zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych, opieki i leczenia poresuscytacyjnego.

Przytoczona historia strażaka z Graczy może przydarzyć się każdemu z nas. Warto pamiętać o tym, że w każdym momencie możemy stać się zarówno osobą potrzebującą pomocy, jak i tą, która jest w stanie tej pomocy udzielić.

Warto się szkolić z pierwszej pomocy czy kwalifikowanej pierwszej pomocy i doskonalić swoje umiejętności, by wiedzieć co zrobić w stanie zagrożenia życia i zdrowia. Bądźmy więc czujni i zawsze gotowi uratować komuś życie. Pomóc w przypadku NZK może każdy! Zwłaszcza kiedy mamy dostęp do AED.

Poszkodowanym do którego zadysponowano LPR zajęła się pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej, strażacy OSP/PSP a następnie przybyły ZRM.

Życzymy zdrowia uratowanemu strażakowi. Gratulujemy kolegom z OSP Gracze postawy, opanowania, wiedzy, umiejętności i skuteczności. Brawo.

Opracowanie: kpt. Artur Maj Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego Państwowej Straży Pożarnej KW PSP Opole

Jedna myśl na temat “Strażacy jechali zabezpieczyć lądowanie LPR. Nagle jeden ze strażaków stracił przytomność i przestał oddychać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *