Uwaga na oszustów na popularnych portalach do sprzedaży. Dwie osoby straciły po około 3000 zł.

Internet to sieć dające szereg możliwości. Można znaleźć w niej nie tylko ciekawe informacje prasowe, potrzebne materiały edukacyjne czy pliki multimedialne, ale również oferty pracy oraz liczne ogłoszenia zakupu czy sprzedaży. To właśnie w tej ostatniej wymienionej działce Internetu bardzo dużą aktywnością wykazują się oszuści. Podszywają się pod zainteresowanych klientów, a następnie wyłudzają pieniądze od użytkowników portali zakupowych, o czym przekonało się w ostatnich dniach kilka osób na terenie powiatu strzeleckiego.

27-letnia kobieta chciała sprzedać swoje ubrania na popularnym portalu ogłoszeniowym. Szybko otrzymała wiadomość od zainteresowanego przedmiotem kupującego. Po krótkiej wymianie zdań kobieta otrzymała wiadomość e-mail z linkiem do strony internetowej, rzekomo służącej do sfinalizowania transakcji zakupu. 27-latka po kliknięciu we wskazany link podała swoje dane, służące do logowania się bankowości internetowej. Otrzymała kody uwierzytelniające logowanie oraz informację o dodaniu nowego urządzenia zaufanego do bankowości. Po krótkim czasie zorientowała się, że z jej konta bankowego, bez jej wiedzy, zniknęło 3.000 zł.

Identyczna sytuacja spotkała mieszkańca gminy Strzelce Opolskie, który wystawił na internetową aukcję kolekcjonerską monetę. Mężczyzna padł ofiarą oszusta i również stracił 3.000 zł.

Strzeleccy policjanci po raz kolejny przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, o których warto pamiętać podczas zakupów oraz licytacji internetowych :

– nigdy nie udostępniajmy danych, zwłaszcza informacji dotyczących płatności kartą bankomatową, nie podawajmy haseł, pinów, ani kodów dostępu

– nigdy nie klikajmy w nieznane linki

– nie instalujmy nieznanych aplikacji w telefonie

– sprawdzajmy opinie o sprzedawcy

– nie zakładajmy kont na stronach internetowych wskazanych przez potencjalnych kupujących, gdzie rzekomo można zrealizować płatność

– kilkukrotnie upewnijmy się, że jesteśmy na prawdziwej, a nie sfałszowanej stronie internetowej bankowości

– jeśli nie jesteśmy czegoś pewni lub coś budzi nasze wątpliwości zrezygnujmy z wykonania transakcji

Policja Strzelce Opolskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *