Akcja „stan techniczny” Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Opolu

Wymierne efekty przyniosły przeprowadzone 28.02 br. na terenie województwa opolskiego, działania inspekcji transportu drogowego ukierunkowane na kontrole stanu technicznego pojazdów.

W działaniach o charakterze akcyjnym, w których udział wzięło 14 inspektorów z WITD w Opolu, skontrolowano 97 pojazdów. 5 pojazdów – ze względu na ich fatalny stan techniczny – zostało wyeliminowanych z ruchu drogowego. Inspektorzy stwierdzili m.in. wycieki płynów eksploatacyjnych, nadmiernie zużyte rzeźby opon, niehomologowane źródła świtał mijania, niesprawne oświetlenie, dodatkowe oświetlenie niezgodne z warunkami technicznymi, brak powtórzenia nr rej. na tylnej ścianie pojazdu z nadwoziem samowyładowczym.

Ponadto 6 pojazdów poruszało się po drogach publicznych pomimo braku ważnych badań technicznych. Dodatkowo w 2 przypadkach stwierdzono brak wymaganych dokumentów oraz w jednym przypadku brak wymaganych wpisów aktywności kierowcy na karcie kierowcy.

Z nietypową sytuacją spotkali się inspektorzy, którzy na obwodnicy Opola zatrzymali należący do polskiego przewoźnika pojazd z naczepą. Okazało się, że w naczepie założone były nielegalizowane tablice rejestracyjne – a po sprawdzeniu nr VIN dodatkowo wyszło na jaw, że naczepa nie posiada ważnych badań technicznych, nie została dopuszczona do ruchu oraz nie posiada ważnego ubezpieczenia OC.

W konsekwencji, wobec przewoźników i zarządzających transportem wszczętych zostało 21 postępowań administracyjnych w sprawie nałożenia na nich kary pieniężnej, a 7 kierowców zostało ukaranych mandatami karnymi. Ponadto zatrzymanych zostało 16 dowodów rejestracyjnych.

Źródło: WITD Opole

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *