Niemiecki konwój straży pożarnej z pomocą dla Ukrainy przejechał przez Opolszczyznę

Wczoraj przez woj. opolskie przejechał konwój 15 ciężarówek straży pożarnej z Niemiec. Wieźli 200 palet sprzętu strażackiego dla ich kolegów-strażaków z Ukrainy. Po godz. 18.00 zatrzymali się na MOP Góra św. Anny, gdzie podczas przerwy zjedli ciepły posiłek.

Tak jak żywioły nie znają granic, tak też empatia i chęć pomagania strażaków ochotników z Polski i Niemiec ich nie zna. Pomysł wsparcia strażaków na Ukrainie urodził się 28 lutego w głowach Maxymiliana Rudzkiego i Daniela Brose Wiceprezydenta Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Landu Brandenburgia i ich koleżanki Teresy Tiszbierek.

Akcja natychmiast został wsparta przez Prezesa ZG Związku OSP RP. W trakcie niespełna tygodnia strażacy ochotnicy w Brandenburgii zebrali 200 palet sprzętu w tym m.in.: 10 000 l. środka pianotwórczego, buty strażackie, ubrania specjalne, hełmy, agregaty prądotwórcze 5KVA oraz przyczepa 65KVA, motopompy FP8/8, węże pożarnicze A, B, C, ubrania Tychem III, aparaty oddechowe, namioty, narzędzia hydrauliczne, przyczepa wężowa 1000 m, gaśnice, środki opatrunkowe oraz środki przeznaczone do dezynfekcji.

Całość została zapakowana na 15 ciężarówek i 3 busy i wyruszyła 9 marca z Rüdersdorf koło Berlina autostradą A4 do JRG nr 3 KM PSP w Rzeszowie gdzie zostanie przeładowana przez PSP i przekazana stronie Ukraińskiej. Przekazanie zostało uzgodnione i z radością przyjęte przez Szefa Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych gen. Serhiy Kruka oraz jego pełnomocnika Zarządu Głównego DSNS ukraińskiej służby do spraw przyjmowania pomocy humanitarnej płk Stanislav Rudyi.

Konwój przez Polskę został przeprowadzony przy wsparciu i udziale OSP Słubice woj. lubuskie, OSP Skołyszyn woj. podkarpackie, OSP Zalesie Śląskie woj. opolskie.

Foto: Błażej Duk

Jedna myśl na temat “Niemiecki konwój straży pożarnej z pomocą dla Ukrainy przejechał przez Opolszczyznę

  1. Coś mi tu nie gra, z Niemiec dolecieli A4 do Góry św.Anny w 4,5 godziny? Raczej niemożliwe..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *