Pożar budynku starej cegielni w Szydłowie. W akcji o 26 zastępów i 88 strażaków – nowe informacje

14 marca 2022 roku o godzinie 13:56 do SKKM PSP w Opolu wpłynęło zgłoszenie o pożarze w budynku starej cegielni w Szydłowie niedaleko Niemodlina.

Po przybyciu pierwszych jednostek na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęte są: nieużytkowany budynek jednokondygnacyjny starej cegielni połączony z sąsiednim budynkiem (również nieużytkowanym), teren przyległy do ww. budynku – suche trawy oraz pobliski teren leśny (pokrywa gleby).Pożar w bardzo szybkim tempie (silne podmuchy wiatru) rozwijał się w głąb lasu, na dalszy obszar suchej trawy oraz na sąsiedni budynek.
Podjęto następujące działania: zabezpieczono miejsce zdarzenia, rozpoczęto podawanie wody na ogień. Ze względu na bardzo szybki rozwój pożaru zadysponowano na miejsce kolejne siły i środki, podano dodatkowy prąd wody w natarciu na palące się nieużytki aby uniemożliwić przejście ognia na sąsiadujący las.

W związku z silnymi podmuchami wiatru oraz gwałtownym rozwojem pożaru doszło do wystąpienia zjawiska „ogni lotnych”, które to tworzyły nowe ogniska na terenie zalesionym w odległości nawet do 150m od palących się zabudowań. Po zauważeniu nowych ognisk pożaru natychmiast je gaszono.
Obluzowane ściany szczytowe budynku zagrażały ratownikom prowadzącym działania gaśnicze, dlatego postanowiono o ich częściowym położeniu.
Obecni na miejscu funkcjonariusze Straży Leśnej zorganizowali ciągnik z pługiem, za pomocą którego utworzono pas przeciwpożarowy składający się z wyoranej ziemi oraz przyciętych drzew.
Na miejsce zadysponowano 26 zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej w sumie 88 strażaków. Pracują ratownicy z JRG nr 3 w Niemodlinie, JRG nr 1 w Opolu oraz z wielu lokalnych jednostek: OSP Goszczowice, OSP Tułowice, OSP Grodziec, OSP Domecko, OSP Opole-Bierkowice, OSP Dąbrowa, OSP Chróścina, OSP Komprachcice, OSP Nowa Wieś Królewska, OSP Wrzoski, OSP Osowiec, OSP Dębie, OSP Wawelno.

Wciąż trwa dogaszanie pożaru. Przyczyna powstania zdarzenia jest w trakcie ustalania.

Tekst: KM PSP Opole

Foto: KM PSP Opole, OSP Tułowice, OSP Wawelno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *