83-letnia kobieta została oszukana na 60 tys. zł. metodą na policjanta

Oszuści wyłudzający pieniądze od seniorów znów są aktywni w naszym powiecie. Podszywają się za członków rodziny, policjantów, prokuratorów czy adwokatów. Zawsze jednak chcą, by przekazać im pieniądze – przez tajemniczego kuriera, porzucając na ulicy czy wykonując przelew. Pamiętajmy, policjanci nigdy nie zażądają od nas przekazania gotówki w jakikolwiek sposób. Policjanci nigdy nie angażują nas w swoje realizacje, nie dopytują o stan konta, nie wymagają robienia jakichkolwiek przelewów. Koniecznie uświadamiajmy o tym naszych bliskich.

12 maja, 83-letnia mieszkanka Nysy odebrała telefon informujący ją, że syn brał udział w wypadku drogowym i potrzebuje pieniędzy na kaucje. Oszust przedstawił się jako policjant. Twierdził też, że jest w stałym kontakcie z adwokatem syna i aby ten nie poszedł do więzienia potrzebne są pieniądze. Kobieta poinformowała oszusta o kwocie jaką posiada w domu, ten nakazał jej nie rozłączać się i być z nim w stałym kontakcie. Chwilę później do drzwi kobiety zapukał mężczyzna podający się za kuriera nyskiej Policji po odbiór 60 tyś. zł. Kobieta dopiero po kilku godzinach potwierdziła informacje z najbliższymi. Wówczas zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa.

Pamiętajmy, że w przypadku osób, które telefonicznie podają się za policjantów bądź  członków rodziny lub proszą o przekazanie danych osobowych, bankowych lub  pieniędzy przez osoby pośredniczące, należy każdorazowo najpierw weryfikować uzyskane przez telefon informacje. Do kontaktu należy wykorzystywać wyłącznie znane nam  numery telefonów, a nie numery podane przez osobę dzwoniącą. W sytuacjach budzących wątpliwość i uzasadniających podejrzenie oszustwa należy natychmiast powiadomić najbliższą jednostkę Policji lub dzwonić na numer alarmowy 112.

Apelujemy, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa:

 • Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji;
 • jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu;
 • nigdy nie udzielaj przez telefon informacji, jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu czy na koncie bankowym;
 • nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł;
 • nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca;
 • poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Pamiętaj!

 • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
 • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”.
 • Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

Policja Nysa

Jedna myśl na temat “83-letnia kobieta została oszukana na 60 tys. zł. metodą na policjanta

 1. Skąd ludzie na emeryturze mają tyle pieniędzy? Może sprzedali ogródek działkowy, ostatnio w cenie.

  Druga kwestia, to te incydenty zdarzają się od kilku lat. W telewizji, innych mediach, nawet w kościołach o takich oszustwach mówią. Są procedury, możliwość kontaktu z „poszkodowanym”.

  Inną rzeczą jest to, skąd oszuści mają namiary na osoby starsze? Na skrzynce pocztowej nie ma daty urodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *