Podsumowanie działań „NURD” w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Podczas akcji mundurowi ujawnili 120 wykroczeń

Za nami policyjne działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego (NURD). W trakcie akcji policjanci zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, a także użytkowników urządzeń transportu osobistego (UTO). Podczas akcji mundurowi ujawnili 120 wykroczeń.

We wczorajsze działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” zaangażowani byli funkcjonariusze ruchu drogowego oraz prewencji, którzy na drogach naszego powiatu ujawnili 120 wykroczeń popełnionych zarówno przez pieszych, rowerzystów, użytkowników urządzeń transportu osobistego, takich jak hulajnogi elektryczne oraz kierujących pojazdami mechanicznymi.

Wśród kierujących pojazdami, najczęstszym przewinieniem było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu albo wchodzącemu na to przejście, wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim oraz przekraczanie dozwolonej prędkości w rejonie przejścia dla pieszych. W przypadku rowerzystów najczęstszym wykroczeniem było przejeżdżanie przez przejście dla pieszych. Natomiast wykroczenia popełnione przez pieszych polegały między innymi na przechodzeniu przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, czy też niestosowaniu się do sygnalizacji świetlnej. Z kolei osoby poruszające się hulajnogami elektrycznymi nie udzielały pierwszeństwa pieszym i jadąc po chodniku, nie dostosowywały swojej prędkości do prędkości przechodniów.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym taryfikatorem zarówno za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście, jak i za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany lub bezpośrednio przed tym przejściem, grozi mandat karny w wysokości 1500 złotych.

Po wyjściu z samochodu każdy z nas jest pieszym. Miejmy to na uwadze, wsiadając ponownie za kierownicę i zadbajmy o to, aby niechronieni uczestnicy ruchu drogowego mogli czuć się bezpiecznie.

Źródło: KPP Kędzierzyn-Koźle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *