Zapowiedź działań „Bezpiecznie na Wakacje – DK 11”

Już w najbliższy czwartek, 30 czerwca, na popularnej DK nr 11 opolscy policjanci ruchu drogowego przeprowadzą wzmożone działania kontrolno – profilaktyczne pn. „Bezpiecznie na Wakacje – DK 11”. Działania swoim zasięgiem obejmą również „jedenastkę” na terenie 3 innych województw: śląskim, wielkopolskim oraz zachodniopomorskim.

„Jedenastka” to bardzo istotna trasa na mapie dróg krajowych w Polsce. Zaczyna się w Bytomiu, prowadząc aż na północną część Polski i kończy dopiero w województwie zachodniopomorskim w Kołobrzegu. Co bardzo istotne w obecnym okresie jest obciążona dużym natężeniem ruchu, kiedy to mieszkańcy południowej Polski udają się na wakacje nad Morze Bałtyckie, a z kolei mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego w góry. Duże natężenie ruchu ma z kolei negatywne przełożenie na bezpieczeństwo na drodze i liczbę wypadków drogowych.

Tylko od 2020 roku na DK nr 11 doszło do 280 wypadków i prawie 5000 tysięcy kolizji drogowych. W tych zdarzeniach 350 osób zostało poważnie rannych, a 47 zabitych. Dodatkowo spośród wszystkich wypadków, jakie miały miejsce na polskich drogach w minionym roku prawie 2000 pojazdów dachowało lub zostało przewróconych. Dlatego m.in. w czwartek na specjalnym symulatorze będziemy pokazywać jak bardzo ważne jest dla naszego bezpieczeństwa korzystanie z pasów, które w sytuacji związanej z wypadkiem, przewróceniem się czy dachowaniem pojazdu bardzo często ratują życie i zdrowie ludzkie.

Celem akcji ,,Bezpiecznie na wakacje – DK 11” będzie zapobieganie oraz ujawnianie agresywnych i niebezpiecznych zachowań uczestników ruchu drogowego, związanych z kontrolą przestrzegania przez kierujących stosowania się do obowiązujących limitów prędkości, nieprawidłowym wyprzedaniem, nieprawidłową zmianą pasa ruchu oraz obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa i prawidłowym przewożeniu dzieci.

W działaniach wykorzystane zostaną radiowozy oznakowane, nieoznakowane oraz policyjny dron.

Dodatkowo do działań włączył się Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddz. w Opolu oraz Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Opolu.

Źródło: KWP Opole

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *