14 sierpnia w Kórnicy pojedzie III charytatywny konwój. W tym roku celem jest pomoc dla małej Wiktorii

14 sierpnia w Kórnicy (gm. Krapkowice) w pojedzie III charytatywny konwój organizowany przez OSP Kórnica. W tym roku celem jest pomoc dla małej Wiktorii Scheit z miejscowości Dobra, która zmaga się z wadą jednej nogi. Konieczna jest kosztowna operacja na Florydzie (USA).

Lewa nóżka dziewczynki jest znacznie krótsza. Kość udowa nie rozwija się prawidłowo.

Strażacy założyli zbiórkę na portalu siepomaga.pl

https://www.siepomaga.pl/jedziemydlawiktorii

Celem jest zebranie 500 000 zł. Kwota jest ogromna, ale dzięki pomocy innych osób na pewno uda się zebrać sporą sumę. Całkowity koszt operacji może przekroczyć nawet 2 miliony zł.

W tym roku Konwój będzie się formował w Dobrej, czyli rodzinnej miejscowości Wiktorii i pojedzie tradycyjnie do Kórnicy.
Całość trasy to 5,4 km.

Do udziału w imprezie zgłosiło się już kilkadziesiąt jednostek z całej Polski. Wiele przedsiębiorstw również chce wesprzeć inicjatywę. Firmy, które działają w branży “p-poż”, pojawią się na Konwoju jako wystawcy. Dodatkowo zaoferowały mnóstwo sprzętu o wartości nawet kilku tysięcy złotych, który jednostki OSP będą mogły wygrać w różnych konkursach.
Dla jednostek z daleka organizatorzy udostępniają pole namiotowe, a dla trzech OSP mających do przebycia najdłuższą drogę strażacy z OSP Kórnica zatankują baki do pełna.

Cały zysk z imprezy zostanie również przeznaczony dla Wiktorii. Każda jednostka OSP lub osoba posiadająca w swoim posiadaniu wóz strażacki może się już zapisać i zadeklarować swój udział w tym wydarzeniu (dotyczy 14 sierpnia).

Zapisy na konwój:

https://forms.gle/Q9diZYPswtHKbyBZ7

W tym roku impreza będzie się odbywała przez dwa dni. W dniu poprzedzającym przejazd Konwoju, jednostka będzie organizowała jubileusz 90-lecia OSP Kórnica.

Zysk w tym dniu również zostanie przekazany na leczenie Wiktorii.

I Konwój Charytatywny został zorganizowany w 2020 roku dla Rafała, któremu wskutek choroby nowotworowej amputowano nogę. Konieczny był zakup protezy oraz długotrwała rehabilitacja. Koszt wynosił 250 000 zł.

„Na „Gaszyn Challenge” przy szkole w Kórnicy zjawiło się ponad 120 osób i uzbierano kilka tysięcy zł. Szkoła ze swojej strony nominowała do kontynuowania tej akcji m.in. nas, czyli OSP w Kórnicy. Jednostka oczywiście przyjęła nominację, jednak w głowach naszych druhów pojawiło się kilka pomysłów, żeby całą akcję w jakiś sposób rozszerzyć i wypromować. Pojawiła się koncepcja małego zlotu lokalnych jednostek OSP, które przyjechałyby wesprzeć Rafała, należącego również do OSP w sąsiedniej miejscowości – Ściborowice. W kolejnym dniu, tj. 30 lipca, akcja została ogłoszona na Facebooku pod nazwą „KONWÓJ CHARYTATYWNY DLA RAFAŁA” – piszą na swoim FP strażacy z OSP Kórnica.

W przeciągu kilku godzin było już kilkadziesiąt zgłoszeń od jednostek. Z początkiem sierpnia do pomocy zgłosiły się samorządy oraz telewizja. Od tej chwili o Konwoju wiedziała już cała Polska, a na koncie Rafała uzbierana i stale rosnąca kwota sięgała już kilkudziesięciu tysięcy. Zgłoszenia spływały z całego województwa, a w przeddzień wydarzenia liczba OSP które zadeklarowały swój udział sięgała już 60 jednostek.

„15 sierpnia po południu droga pomiędzy Ściborowicami a Komornikami zaczęła się robić czerwona. Sznur samochodów bojowych które się zjechały przekraczał długość 1 kilometra. Wielu z nas do dzisiaj pamięta ten widok i na jego myśl dostaje „gęsiej skórki”. „Konwojowy czerwony pociąg” ruszył i zatrzymał się obok domu Rafała. Dokładniej to zatrzymało się około 400 strażaków, którzy udali się pod jego dom. Ściborowice okazały się za małe aby pomieścić ciąg samochodów strażackich, dlatego pierwszy wóz zatrzymał się kilkaset metrów za wioską.
Następnie marszem pod eskortą orkiestry zgromadzona brać strażacka przeszła pod dom Rafała, który wraz z rodziną już na nas czekał. Na miejscu otrzymał od nas wszystkich słowa wsparcia i podziękowania za wzorowy przykład człowieka z silną wolą. Wtedy nadszedł również czas wywiązania się z naszej nominacji do “challenge’u”. Około 400 strażaków w asyście sygnałów dźwiękowych z 60 wozów strażackich wykonało 14 przysiadów (tyle lat miał Rafał). Zapewne byliśmy widoczni i słyszani z odległości kilku kilometrów.” – wspominają organizatorzy.

Z początkiem marca 2022 roku, organizatorzy otrzymali informację, że Rafał otrzymał protezę, która pozwoli mu na normalne funkcjonowanie.

19 maja 2021 r. został ogłoszony II Konwój Charytatywny. Tym razem był organizowany dla 2 letniej Zosi – córki strażaka z OSP Gogolin. Zosia urodziła się z rzadkim przypadkiem wodogłowia – wentrikulomegalią oraz podejrzeniem autyzmu. Czekały ją bardzo kosztowne badania genetyczne oraz neurochirurgiczne, szereg spotkań u specjalistów po czym długa droga poprzez rehabilitacje oraz stosowna dieta.

Ze względu na wielkość imprezy do pomocy w organizacji zostało zaangażowanych aż 12 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, w tym również jedną z województwa kujawsko-pomorskiego – OSP JRS Kowalewko, która do pokonania miała odległość ponad 420 kilometrów.

14 sierpnia 2021 r. w dniu Konwoju działo się już od samego rana. W godzinach porannych kilkanaście jednostek, w tym również z innych województw, przybyło do Kórnicy na wspólne ćwiczenia z zakresu ratownictwa technicznego organizowane przy pomocy PSP w Krapkowicach.

Po południu nasza wioska zabarwiła się na czerwono. Samochody z całej Polski zjechały się w mgnieniu oka, aby w liczbie ponad 70 wozów znów ruszyć konwojem z naszą małą Zosią i jej rodzicami na czele. Co ciekawe, taki przejazd zawsze generuje niemały paraliż komunikacyjny. Jednak widok takiej ilości paradujących wozów strażackich, w tak szczytnym celu, pozwala każdemu nie przejmować się takimi problemami, szczególnie że na trasie o prawidłowy przebieg i bezpieczeństwo dbało ponad 40 strażaków.

Organizatorzy zaprojektowali koszulki z logiem II Konwoju Charytatywnego, które w liczbie 300 sztuk natychmiastowo się sprzedały. Liczne firmy przekazały dużą ilość sprzętu, który był do wygrania na loterii. Pojawił się również ogromny odzew lokalnych przedsiębiorstw, które zadeklarowały pokrycie znacznej części kosztów organizacyjnych.

Najważniejszy element Konwoju również tym razem nie mógł zostać pominięty. Napis z imieniem bohaterki Konwoju zbudowany został tym razem z 32 samochodów gaśniczych – o jeden więcej niż rok wcześniej.
Wszyscy goście mieli okazję zobaczyć na żywo, dzięki transmisji z drona, jak krok po kroku na pustym polu wyłania się biało-czerwona, kilkudziesięciometrowa “ZOSIA”.

„Tym razem zdjęcie które wrzuciliśmy do mediów społecznościowych również w mgnieniu oka obiegło świat i trafiło do kilkudziesięciu tysięcy osób.” – wspominają z duma strażacy z OSP Kórnica.

Wszelkie informacje znajdziecie na FP OSP Kórnica, gdzie na bieżąco pojawiają się wiadomości o nadchodzącej imprezie.

Materiały: OSP Kórnica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: