Opolska policja podsumowała wakacje 2022

Wakacje dobiegły końca, a opolscy policjanci wstępnie podsumowali dwa miesiące letniego wypoczynku. Oprócz spotkań z młodzieżą na koloniach i półkoloniach policjanci dbali też o bezpieczeństwo na kąpieliskach. Tylko w lipcu i sierpniu, na terenie województwa, funkcjonariusze skontrolowali trzeźwość ponad 91 000 kierowców. W naszym regionie doszło w tym czasie do 85 wypadków, w których zginęło 10 osób, a 99 zostało rannych.

W trakcie wakacji funkcjonariusze spotykali się 1400 razy z dziećmi, młodzieżą i pedagogami. Przypominaliśmy im o bezpiecznym sposobie spędzaniu wolnego czasu.

Funkcjonariusze z Sezonowych Ogniw Wodnych w powiecie nyskim i opolskim dbali o bezpieczeństwo wypoczywających na największych kąpieliskach w naszym regionie. Policjanci wyposażeni w łodzie motorowe, quady i terenowe radiowozy codziennie patrolowali plaże i akweny.

Wraz z końcem wakacji, z uwagi na duże natężenie ruchu na głównych trasach regionu, funkcjonariusze drogówki sprawdzali prędkość, z jaką poruszali się kierujący oraz ich stan trzeźwości. Szczególnym nadzorem funkcjonariuszy został objęty opolski odcinek autostrady A4, gdzie dochodzi do niebezpiecznych wykroczeń popełnianych również przez kierowców ciężarówek. Policjanci kontrolują miejsca, w których wyprzedzanie przez samochody ciężarowe jest niedozwolone.

Niestety, pomimo naszych licznych apeli, licznych kontroli i kampanii poświęconych bezpieczeństwu, wciąż zdarzają się kierowcy, którzy stwarzają niebezpieczne sytuacje na naszych drogach. Główną przyczyną wypadków jest nadal nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu oraz nadmierna prędkość. Podczas tegorocznych wakacji, według wstępnych danych w 85 wypadkach drogowych zginęło 10 osób, a 99 odniosło obrażenia. W analogicznym okresie 2021 roku doszło do 109 wypadków, gdzie zginęło 17 osób, natomiast 113 osób zostało rannych. Tak więc w porównaniu do zeszłego roku, doszło do mniejszej ilości zdarzeń na drogach – o 24 wypadki mniej, o 14 osób rannych i 7 zabitych.

Sposobem na poprawę bezpieczeństwa jest między innymi eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych jego uczestników. W trakcie zeszłorocznych wakacji, policjanci ruchu drogowego sprawdzili 63 000 razy stan trzeźwości i zatrzymali 287 kierowców, którzy nie powinni tego dnia wsiąść za kierownicę. Natomiast w tym roku zatrzymali 262 nietrzeźwych kierowców. Tylko w lipcu i sierpniu policjanci sprawdzili stan trzeźwości 91 000 kierowców.

Ponadto w zeszłym roku, w trakcie wakacji policjanci zatrzymali aż 270 kierujących, którzy przekroczyli prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Natomiast podczas tegorocznych wakacji zatrzymali 130 kierowców za znaczne przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym.

Tekst: KWP Opole
Foto: Archiwum O!PR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *