Uwaga na oszustów – kobiety straciły swoje oszczędności

Metody na „wnuczka” czy „policjanta” to niestety niejedyne sposoby jakimi posługują się oszuści. W ostatnim czasie przestępcy nakłaniają do zakupu fikcyjnych akcji Orlenu. Pamiętajmy, że swoje oszczędności możemy także stracić wpuszczając do naszego domu osoby podszywające się za pracowników np. gazowni czy wodociągów. Dlatego w kontakcie z osobami, których nie znamy zachowajmy zawsze czujność!

O tym, jak łatwo stracić swoje pieniądze, przekonały się dwie mieszkanki naszego powiatu. W minionym tygodniu 49-latka, chcąc pomnożyć swoje oszczędności postanowiła zainwestować w akcje Orlenu. Namówiona przez fałszywego doradcę inwestycyjnego zainstalował w swoim telefonie aplikację, dzięki której oszust uzyskał dostęp do jej konta bankowego. W taki sposób kobieta straciła 9 000 złotych.   

Kolejną ofiara przestępców stała się 88-letnia mieszkanka Nysy. Seniorka wpuściła do swojego mieszkania dwie obce osoby, podające się za kontrolerów instalacji wodno-kanalizacyjnej. Przestępcy pod pretekstem kontroli przewodów kanalizacyjnych zabrali z jej mieszkania ponad 5 000 zł.

Pamiętajmy

– metody jakimi posługują się oszuści wciąż się zmieniają;

– zachowajmy ostrożność w kontaktach z obcymi osobami, nie wpuszczajmy takich osób do naszych domów;

– wszelkie kontrole przeprowadzane w naszych domach, mieszkaniach zawsze są zaplanowane, o terminie kontroli mieszkańcy są informowani poprzez ogłoszenia umieszczane na tablicach informacyjnych;

– bądźmy ostrożni – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Podzielmy się tą informacją z bliskimi, nie działajmy sami. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów;

– uważajmy na fałszywe ogłoszenia w mediach społecznościowych. Możemy je znaleźć na YouTube i wielu innych stronach internetowych. Niektórzy otrzymują je również w wiadomości sms lub email. Za każdym razem należy sprawdzić, czy ogłoszenie jest autentyczne – powinno przekierowywać nas na oficjalną stronę PKN Orlen. Więcej informacji na temat oszustw na tzw. akcje Orlenu znajdziesz klikając w poniższy link: 

https://www.orlen.pl/pl/ostrzegamy

Policja Nysa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *