Akt oskarżenia przeciwko obywatelowi Ukrainy, któremu zarzucono popełnienie zbrodni zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem

Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie – Koźlu skierowała do Sądu Okręgowego w Opolu akt oskarżenia przeciwko Viktorowi S. – obywatelowi Ukrainy, któremu zarzucono popełnienie zbrodni zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.

Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie – Koźlu skierowała do Sądu Okręgowego w Opolu akt oskarżenia przeciwko Viktorowi S. – obywatelowi Ukrainy, któremu zarzucono popełnienie zbrodni zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.

Do zdarzenia doszło w dniu 23 kwietnia br. Viktor. S. wraz ze swymi znajomymi, również obywatelami Ukrainy, korzystając z ładnej pogody spędzali wolny czas w rejonie ul. Parkowej w Zdzieszowicach. W gronie tym była również m. in. Natalia F., z którą Viktor S. w przeszłości pozostawał w nieformalnym związku. W pewnym momencie Viktor S. słysząc, że Natalia F. zamierza opuścić towarzystwo, zaproponował jej odprowadzenia. Spotkał się jednak z odmową. Po krótkiej chwili od tego incydentu, bez jakiegokolwiek uprzedzenia, Viktor S. podszedł do siedzącej przy stole Natalii F., chwycił ją zaciskając przedramię i ramię na szyi, a następnie trzymanym w ręku scyzorykiem (z ostrzem o długości 7 cm) wykonał szybkie cięcia na szyi kobiety. Widząc to, uczestnicy spotkania pospieszyli na pomoc pokrzywdzonej obezwładniając napastnika. Pomimo tego spowodowane przez Viktora S. obrażenia, a w szczególności głęboka rana szyi okazały się być dla Natalii F. śmiertelne – pokrzywdzona zmarła na skutek wykrwawienia.

Przesłuchany w toku śledztwa w charakterze podejrzanego Viktor S. przyznał się do popełnienia zarzucanego czynu i złożył wyjaśnienia, w których wskazał, że jego zamiarem było jedynie wystraszenie pokrzywdzonej. Przebieg zdarzenia nie pozwala jednakże ocenić wyjaśnień oskarżonego jako swoistej, nie zasługującej na wiarę, linii obrony.

Na podstawie przeprowadzonych ekspertyz chemicznych stwierdzono, że sprawca był w chwili zdarzenia nietrzeźwy (w jego krwi ujawniono alkohol o stężeniu przekraczającym 1 ؉) a także, że znajdował się pod wpływem środka odurzającego zawierającego substancję aktywną THC (obecną m. in. w marihuanie).

W toku śledztwa zlecono przeprowadzenie opinii sądowo – psychiatrycznej celem oceny poczytalności oskarżonego w chwili przestępstwa. Biegli nie stwierdzili aby Viktor S. miał zniesioną albo w znacznym stopniu ograniczoną zdolność rozpoznania znaczenia zarzucanego mu czynu i pokierowania swoim postępowaniem.

Wyjątkowo brutalny sposób działania sprawcy skutkował przyjęciem, że objęty śledztwem czyn stanowi zbrodnię zabójstwa popełnioną ze szczególnym okrucieństwem. Oskarżonemu grozi zań kara pozbawienia wolności w wymiarze od 12 do 15 lat, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Na rozpoznanie sprawy oskarżony oczekuje w areszcie z racji stosowania wobec niego tymczasowego aresztowania.

Prokuratura Okręgowa w Opolu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: