Uwaga na „oszustwo na węgiel”. Poszkodowana straciła 1500 zł

Oszuści cały czas próbują nowych metod. W ostatnim czasie policjanci z Nysy odnotowali kilka oszustw podczas kupna opału. Apelujemy o ostrożność w przypadku transakcji internetowych. Atrakcyjna cena i obietnica błyskawicznej dostawy powinny szczególnie wzbudzić czujność. Niestety zdarzają się osoby, które dają się złapać na oferty fikcyjnych firm lub podszywanie się pod istniejące spółki. Oszuści pobierają zaliczki i nie wywiązują się z umowy. Ostrzegamy przed „okazjami” przy zakupie opału.

Kilka dni temu policjanci z Nysy przyjęli zawiadomienie o oszustwie podczas zakupu pelletu. Z relacji poszkodowanej wynikało, że za pośrednictwem strony internetowej  postanowiła zakupić opał. Zgodnie z instrukcją na podany numer konta przelała zaliczkę. Kiedy okazało się, że kontakt telefoniczny ze sprzedawcą jest niemożliwy, a zakupiony towar nie dotarł zorientowała się, że została oszukana. W ten sposób straciła blisko 1 500 złotych. W ostatnim czasie policjanci z Nysy odnotowali kilka zgłoszeń.

W przypadku transakcji internetowych apelujemy o szczególną ostrożność. Atrakcyjna cena i obietnica błyskawicznej dostawy powinny szczególnie wzbudzić czujność. Oszustwa opierają się na podobnym schemacie. Kupujący ma wpłacić zaliczkę za opał. Fikcyjna firma obiecuje dostarczenie eko-groszku, pelletu lub węglapo okazyjnej cenie. Niestety pomimo dokonania przelewu węgiel nie dociera do klienta, a strona internetowa oszustów i ogłoszenie z kontaktami znikają. Może się zdarzyć, że sprzedawcy nie wymagają zaliczki. Wówczas dowiadujemy się, że nasze zlecenie będzie zrealizowane w późniejszym czasie. Tym sposobem oszuści zachęcają kupujących mimo wszystko do wpłaty zaliczki na wskazane konto.

Kolejną metodą wykorzystywaną przez oszustów jest podszywanie się pod strony internetowe firm zajmujących się wydobyciem lub sprzedażą opału – czyli tzw. phishing. Cyberprzestępcy, podszywając się np. pod firmy kurierskie, urzędy administracji, a ostatnio również pod spółki zajmujące się sprzedażą węgla lub innego źródła energii, starają się wyłudzić dane do logowania np. do kont bankowych lub kont społecznościowych.

PAMIĘTAJ :

  • Kupuj i zamawiaj u sprawdzonych, zaufanych sprzedawców, sprawdź czy posiadają prawdziwe dane, opinie, komentarze.
  • Uważaj na phishing – strony internetowe podszywające się pod istniejące firmy – sprawdzaj ich autentyczność.
  • Uważaj na atrakcyjne okazje – oszust kusi niską ceną.
  • Zastosuj ograniczone zaufanie do konsultantów telefonicznych, nie wszyscy mają dobre zamiary.
  • Przy odbiorze sprawdź produkt.
  • Zachowaj ostrożność przy płaceniu – dokonaj zapłaty przy odbiorze.

Policja Nysa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: