Niebezpieczny lód na akwenach i zbiornikach wodnych

Kilkudniowe mroźne dni i noce na Opolszczyźnie spowodowały utworzenie się warstwy lodu na akwenach i zbiornikach wodnych. Nadszedł jednak czas dodatnich temperatur a to wiąże się z niebezpieczeństwem załamania się lodu pod niewielkim naporem.

Strażacy rokrocznie ostrzegają, że wchodzenie na lód – poza sztucznie utworzonymi lodowiskami – wiąże się z niebezpieczeństwem utraty zdrowia, a nawet życia. Pomimo wielu apeli czy działań prewencyjnych rokrocznie odnotowywane są w Polsce przypadki załamania się lodu pod ludźmi, włącznie ze śmiertelnym żniwem tego typu wypadków. Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej województwa opolskiego od kilku tygodni na pogadankach i spotkaniach w szkołach bardzo mocno podkreślali bezpieczeństwo zachowania dzieci i młodzieży podczas zabaw w czasie zimowego wypoczynku, a zwłaszcza o zagrożeniach płynących z wejścia na lód.

Aktualnie w województwie opolskim odnotowuje się dodatnie temperatury, a to wiąże się z roztapianiem się wcześniej utworzonej warstwy lodu na akwenach, stawach i zbiornikach wodnych.

Najważniejsze zasady, gdy zarwie się pod Tobą lód:

  1. W przypadku załamania się lodu należy zachować spokój jednocześnie nawoływać donośnie pomocy.
  2. W miarę możliwości należy się położyć płasko na wodzie i starać się wydostać na lód, oszczędzając jednocześnie maksimum energii.
  3. Po wydostaniu się na lód, zawsze poruszamy się w pozycji leżącej w kierunku brzegu.

Najważniejsze zasady, gdy zauważysz osobę tonącą, pod którą zarwał się lód:

  1. Zaalarmuj Centrum Powiadamiania Ratunkowego – telefon 112.
  2. Pamiętaj, że skoro lód załamał się już pod inną osobą, pod Tobą również może się załamać i należy zachować maksymalną ostrożność.
  3. Poruszając się w kierunku osoby, pod którą załamał się lód, rozłóż ciężar ciała na jak największej powierzchni – poruszaj się w pozycji leżącej (czołgając się).
  4. Jeżeli masz wokół siebie szalik, gałąź lub inny długi przedmiot, podaj go osobie, pod którą zarwał się lód i zmniejsz dystans do brzegu.
  5. Po wyciągnięciu osoby z wody, stale monitoruj stan osoby poszkodowanej, jednocześnie ściągając mokre ubranie i zapobiegaj dalszej utracie ciepła.
  6. Możesz poszkodowanemu podać słodkie i ciepłe napoje do picia.

Należy pamiętać, że wchodzenie na lód jest zawsze ryzykiem i może mieć tragiczne skutki!

Opracowanie: mł. kpt. Łukasz Nowak rzecznik prasowy OKW PSP na podstawie materiałów Wydziału Promocji Społecznej KG PSP
Zdjęcia: mł. kpt. Łukasz Nowak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: