Szkolenie z zakresu ratownictwa lodowego dla strażaków PSP województwa opolskiego

Szkolenie odbyło się zgodnie z „Programem szkolenia doskonalącego w zakresie ratownictwa lodowego”. W ramach zajęć teoretycznych zostały omówione zagadnienia związane z bezpieczeństwem działań ratowniczych na lodzie, podstawowe wiadomości o parametrach lodu i wody oraz sprzęt do ratownictwa lodowego, jak również zostały omówione techniki ratownictwa lodowego i samoratownictwa.

Natomiast ćwiczenia praktyczne zostały przeprowadzone na akwenie w Nowych Siołkowicach. W trakcie ćwiczeń strażacy ćwiczyli techniki poruszania się po lodzie, samoratownictwo z załamanego lodu za pomocą kolców lodowych oraz ewakuacje osób poszkodowanych przy zastosowaniu różnego sprzętu będącego na wyposażeniu jednostek m.in. sani lodowych, deski ortopedycznej czy drabiny nasadkowej.

Szkolenie przeprowadzili instruktorzy z Ośrodka Szkolenia KW PSP w Opolu i Odrzańskiego Ratownictwa Specjalistycznego. Szczególne słowa podziękowania za poświęcony czas i przekazaną wiedzę należą się Panu Zbigniewowi Bodzionemu z Odrzańskiego Ratownictwa Specjalistycznego z Opola.

Opracowanie: mł. kpt. Łukasz Nowak rzecznik prasowy OKW PSP i st. asp. Janusz Dybek Ośrodek Szkolenia KW PSP w Opolu
Zdjęcia: sekc. Adriana Malina, asp. sztab. Wojciech Cybulski, mł. kpt. Łukasz Nowak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: