Ściana budynku runęła w Zębowicach. Na miejscu pracuje kilka zastępów straży pożarnej, w tym grupy poszukiwawcze

W czwartek 9 marca o godzinie 8:40 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Oleśnie wpłynęło zgłoszenie o zawaleniu się ściany budynku przy ulicy Borowiańskiej w miejscowości Zębowice.

Na miejsce zadysponowano zastępy straży pożarnej z JRG Olesno, OSP Zębowice, OSP Radawie, OSP Kadłub Wolny i OSP Knieja.

Po przybyciu na miejsce pierwszego zastępu i rozpoznaniu ustalono, że doszło do zawalenia się ściany pustostanu w zwartej zabudowie z budynkiem mieszkalnym.

Na tą chwilę nie wiadomo czy w pustostanie ktoś przebywał. Strażacy zabezpieczyli miejsce prowadzonych działań i rozpoczęli przeszukanie gruzowiska.

Do działań zadysponowano także Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo – Ratowniczą „Brzeg” z JRG Grodków oraz KW PSP w Opolu (samochód dowodzenia i łączności).

>>> AKTUALIZACJA – godzina 11:20 <<<

– Na miejsce za kilka minut przyjedzie Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza „Jastrzębie-Zdrój”. Trwa przeszukanie gruzowiska i odgruzowanie części terenu. Na ten moment nie odnotowano osób poszkodowanych – działania trwają. Ponadto na miejscu policja i nadzór budowlany – informuje mł. kpt. Łukasz Nowak rzecznik prasowy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

>>> AKTUALIZACJA – godzina 17:20 <<<

Działania na miejscu zdarzenia zakończono przed godziną 15:00. W akcji wzięło udział 15 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

Z obiektu mieszkalnego połączonego z obiektem uszkodzonym, ewakuowano 4 osoby, które decyzją nadzoru budowlanego będą mogły wrócić do swoich mieszkań po wyburzeniu części nieużytkowanej i zabezpieczeniu pozostałej części obiektu.

Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza „Brzeg” oraz Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza „Jastrzębie Zdrój” przy pomocy kamer wziernikowych dokonały sprawdzenia gruzowisk oraz pomieszczeń wewnątrz obiektu.

Dwa psy ratownicze przeszukały obiekt, wykluczając wewnątrz osoby poszkodowane.

W działania uczestniczyły grupy operacyjne Komendanta Powiatowego PSP w Oleśnie oraz Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Ponadto powołano sztab w skład, którego weszli przedstawiciele zarządzania kryzysowego, nadzoru budowlanego, samorządu terytorialnego oraz policji.

Informuje mł. kpt. Łukasz Nowak rzecznik prasowy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Foto: Czytelnicy i KP PSP Olesno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: