Gmina Kluczbork. Pijani kierowcy zatrzymani dzięki reakcji świadków

Dwóch pijanych kierowców w odstępie kilku dni zatrzymali policjanci dzięki prawidłowej reakcji świadków.

Do pierwszego zatrzymania doszło w sobotę 23 marca. Około godziny 22:30 świadek zauważył, że kierujący Volkswagenem wykonuje niebezpieczne manewry na drodze. Styl jazdy wzbudził podejrzenie, że kierujący może jechać pod wpływem alkoholu. Świadek zatrzymał pojazd, w którym jechało dwóch mężczyzn. Podejrzenia okazały się słuszne. Na kierownicą auta siedział pijany mężczyzna. Świadek zawiadomił o sytuacji policję. Jednak w międzyczasie pijanemu kierowcy udało się odjechać. Zgłaszający podał dokładny opis pojazdu i w niedługim czasie policjanci zatrzymali w Gotartowie uciekający samochód.

Za kierownicą busa siedział 59-letni mężczyzna. Badanie alkomatem wykazało blisko 3,1 promila alkoholu.

Kierujący został zatrzymany, a pojazd zabezpieczony na poczet kary.

59-latek jest pierwszym pijany kierującym, który został zatrzymany na terenie powiatu kluczborskiego po zmianie przepisów dotyczących pijanych kierowców.

Do kolejnego zatrzymania doszło we wtorek 26 marca. Około godziny 21:30 świadek poinformował, że za kierujący Skodą może być pod wpływem alkoholu. Przybyły na miejsce patrol zatrzymał na ulicy Górnej w Smardach Górnych opisany przez świadka pojazd. Także w tym przypadku podejrzenia okazały się słuszne. Kierujący Skodą 32-letni mężczyzna miał blisko 1,52 promila alkoholu.

Mężczyzna został zatrzymany, a pojazd zabrany przez pomoc drogową.

Przypominamy, że za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdu. Dodatkowo w tej sytuacji mają zastosowanie nowe przepisy dotyczące przepadku samochodu za jazdę w stanie nietrzeźwości. Teraz obaj mężczyźni oprócz wymienionej kary, muszą się również liczyć z utratą pojazdu.

Od 14 marca br. obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.

Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:

– zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
– sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów-lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
– był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
– znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.