Obchody 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Dylakach

W sobotę 10 sierpnia Ochotnicza Straż Pożarna w Dylakach obchodziła 90 jubileusz istnienia. O godzinie 14:00 w miejscowym kościele odbyła się msza w intencji strażaków, a następnie przemarsz ulicami wsi do świetlicy wiejskiej. Po godzinie 15:00 rozpoczęła się oficjalna część obchodów.

Z inicjatywy mieszkańców, przy dużym wsparciu właściciela fabryki pończoch p. Artura Fuchsa, w 1934 roku założono Ochotniczą Straż Pożarną w Dylakach. Pierwszym jej komendantem był druh Feliks Warzic. Członkami Zarządu byli współzałożyciele: Tomasz Tylla, Franciszek Kokot, Augustyn Toma, August Hocwik, Alojzy Miroń, Jan Hocwik, Alfons Hocwik i Paweł Kałuża. Wybudowano szopę strażacką, w której ulokowano sikawkę ręczną z wężami ssawnymi i tłocznymi.

Wśród zaproszonych gości byli między innymi:

  • Burmistrz Miasta i Gminy Ozimek – Mirosław Wieszołek
  • Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego OSP – Marek Elis
  • Komendant Gminny – Andrzej Jakubiec
  • Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Opolu – mł. brygadier Marcin Urban
  • Radny Powiatu – Antoni Gryc
  • Sołtys wsi Dylaki – Barbara Starzycka
  • Przedstawiciele Rady Sołeckiej w Dylakach
  • Sołtys wsi Biestrzynnik – Edyta Czaplik
  • ks. Janusz Konofalski Parafii p. w. Św. Antoniego w Dylakach
  • Przedstawiciel BA Glass Polska Sp. z o.o. Huty Szkła Jedlice – Joanna Jaskuła
  • Dyrektor PSP w Dylakach – Mariola Kotula
  • Redaktor Wiadomości Ozimskich – Janusz Dziuban
  • Jednostki OSP Gminy Ozimek wraz z Pocztami sztandarowymi

Część oficjalną rozpoczęto minutą ciszy za druhów, którzy odeszli. Następnie Druh Łukasz Niedziela przedstawił krótką historię Ochotniczej Straży Pożarnej w Dylakach. Później nastąpiło uroczyste wyróżnienie ochotników. Łącznie 29 z nich otrzymało odznaczenie.

Druhny i druhowie odznaczeni medalami i odznakami:

– Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza

  • Druh Alfons Lakota
  • Druh Manfred Mazur

– złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”

  • Druh Adrian Szczygieł
  • Druh Oswald Miroń

– srebrnym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”

  • Druh Mariusz Szczygieł
  • Druh Piotr Konieczko

– odznaką „Strażak wzorowy”

  • Druh Sebastian Kansy
  • Druh Grzegorz Giera
  • Druh Mateusz Lyra

– odznaką „Za Wysługę 65 LAT”

  • Druh Jan Lip
  • Druh Manfred Hocwik
  • Druh Alfons Lakota

– odznaką „Za Wysługę 60 LAT”

  • Druh Oswald Miroń
  • Druh Helmut Ledwig

– odznaką „Za Wysługę 45 LAT”

  • Druh Leon Wodniok
  • Druh Manfred Mazur
  • Druh Hubert Niesłony

– odznaką „Za Wysługę 40 LAT”

  • Druh Adrian Szczygieł

– odznaką „Za Wysługę 35 LAT”

  • Druh Mariusz Szczygieł

– odznaką „Za Wysługę 25 LAT”

  • Druh Piotr Konieczko

– odznaką „Za Wysługę 20 LAT”

  • Druh Krzysztof Paturej

– odznaką „Za Wysługę 10 LAT”

  • Druh Sebastian Kansy
  • Druh Pascal Szczygieł
  • Druh Mateusz Lyra
  • Druh Grzegorz Giera
  • Druh Łukasz Niedziela
  • Druh Roland Pytel
  • Druh Dariusz Lakota
  • Druh Markus Sopa

Na końcu każdy z gości wypowiedział swoje przemówienie. Po zakończonej uroczystości odbył się poczęstunek oraz wręczone zostały pamiątki okolicznościowe.

Fot. Jonathan & Kewin – O!Polskie Ratownictwo