W sobotę 10 sierpnia Ochotnicza Straż Pożarna w Dylakach obchodziła 90 jubileusz istnienia. O godzinie 14:00 w miejscowym kościele odbyła się msza w intencji strażaków, a następnie przemarsz ulicami wsi do świetlicy wiejskiej. Po godzinie 15:00 rozpoczęła się oficjalna część obchodów.
Z inicjatywy mieszkańców, przy dużym wsparciu właściciela fabryki pończoch p. Artura Fuchsa, w 1934 roku założono Ochotniczą Straż Pożarną w Dylakach. Pierwszym jej komendantem był druh Feliks Warzic. Członkami Zarządu byli współzałożyciele: Tomasz Tylla, Franciszek Kokot, Augustyn Toma, August Hocwik, Alojzy Miroń, Jan Hocwik, Alfons Hocwik i Paweł Kałuża. Wybudowano szopę strażacką, w której ulokowano sikawkę ręczną z wężami ssawnymi i tłocznymi.
Wśród zaproszonych gości byli między innymi:
- Burmistrz Miasta i Gminy Ozimek – Mirosław Wieszołek
- Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego OSP – Marek Elis
- Komendant Gminny – Andrzej Jakubiec
- Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Opolu – mł. brygadier Marcin Urban
- Radny Powiatu – Antoni Gryc
- Sołtys wsi Dylaki – Barbara Starzycka
- Przedstawiciele Rady Sołeckiej w Dylakach
- Sołtys wsi Biestrzynnik – Edyta Czaplik
- ks. Janusz Konofalski Parafii p. w. Św. Antoniego w Dylakach
- Przedstawiciel BA Glass Polska Sp. z o.o. Huty Szkła Jedlice – Joanna Jaskuła
- Dyrektor PSP w Dylakach – Mariola Kotula
- Redaktor Wiadomości Ozimskich – Janusz Dziuban
- Jednostki OSP Gminy Ozimek wraz z Pocztami sztandarowymi
Część oficjalną rozpoczęto minutą ciszy za druhów, którzy odeszli. Następnie Druh Łukasz Niedziela przedstawił krótką historię Ochotniczej Straży Pożarnej w Dylakach. Później nastąpiło uroczyste wyróżnienie ochotników. Łącznie 29 z nich otrzymało odznaczenie.
Druhny i druhowie odznaczeni medalami i odznakami:
– Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza
- Druh Alfons Lakota
- Druh Manfred Mazur
– złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”
- Druh Adrian Szczygieł
- Druh Oswald Miroń
– srebrnym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”
- Druh Mariusz Szczygieł
- Druh Piotr Konieczko
– odznaką „Strażak wzorowy”
- Druh Sebastian Kansy
- Druh Grzegorz Giera
- Druh Mateusz Lyra
– odznaką „Za Wysługę 65 LAT”
- Druh Jan Lip
- Druh Manfred Hocwik
- Druh Alfons Lakota
– odznaką „Za Wysługę 60 LAT”
- Druh Oswald Miroń
- Druh Helmut Ledwig
– odznaką „Za Wysługę 45 LAT”
- Druh Leon Wodniok
- Druh Manfred Mazur
- Druh Hubert Niesłony
– odznaką „Za Wysługę 40 LAT”
- Druh Adrian Szczygieł
– odznaką „Za Wysługę 35 LAT”
- Druh Mariusz Szczygieł
– odznaką „Za Wysługę 25 LAT”
- Druh Piotr Konieczko
– odznaką „Za Wysługę 20 LAT”
- Druh Krzysztof Paturej
– odznaką „Za Wysługę 10 LAT”
- Druh Sebastian Kansy
- Druh Pascal Szczygieł
- Druh Mateusz Lyra
- Druh Grzegorz Giera
- Druh Łukasz Niedziela
- Druh Roland Pytel
- Druh Dariusz Lakota
- Druh Markus Sopa
Na końcu każdy z gości wypowiedział swoje przemówienie. Po zakończonej uroczystości odbył się poczęstunek oraz wręczone zostały pamiątki okolicznościowe.
Fot. Jonathan & Kewin – O!Polskie Ratownictwo



















































































