Mł. asp. Jacek Wróbel będąc w czasie wolnym od służby udzielił pomocy poszkodowanym w zdarzeniu drogowym. Sprawca był nietrzeźwy. Wydmuchał promil alkoholu. Nie posiadał również uprawnień do kierowania pojazdami. Policjant do czasu przyjazdu służb ratunkowych objął opieką poszkodowanych oraz uniemożliwił oddalenie się z miejsca pijanemu sprawcy.
Kilka dni temu policjant Wydziału Ruchu Drogowego strzeleckiej Policji, mł. asp. Jacek Wróbel, będąc w czasie wolnym od służby był świadkiem zdarzenia drogowego. Sytuacja ta miała miejsce w Zawadzkiem na ul. Opolskiej, gdzie dostawczy opel wjechał w tył osobowego volkswagena. Reakcja policjanta była natychmiastowa – zabezpieczył miejsce zdarzenia i ruszył z pomocą poszkodowanym. Powiadomił oficera dyżurnego swojej jednostki oraz wezwał pogotowie ratunkowe. Do przyjazdu służb medycznych mł. asp. Jacek Wróbel sprawował opiekę nad poszkodowanymi. Na tym jednak jego zadania się nie skończyły, ponieważ kierowca opla był nietrzeźwy. Mundurowy uniemożliwił sprawcy oddalenie się z miejsca zdarzenia. Od 31-latka wyczuwalna była wyraźnie woń alkoholu. Mężczyzna przyznał się, że wsiadł za kierownicę swojego auta, jak to sam powiedział, „był po piwku”.
Jazda „na podwójnym” gazie nie była jedyną nieodpowiedzialną postawą jaką wykazał się mieszkaniec gminy Zawadzkie, bowiem mężczyzna nigdy nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami.
Wynik badania alkomatem wykazał u 31-latka ponad promil alkoholu w organizmie. Konsekwencje prawne jakie mogą mu grozić za jazdę „po piwku”, to sądowy zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna.
Poszkodowanymi natomiast zajął się Zespół Ratownictwa Medycznego, na szczęście skończyło się na ogólnych potłuczeniach ciała.
Dzięki natychmiastowej reakcji policjanta, który był świadkiem zdarzenia i podjął na miejscu czynności, z ruchu drogowego wyeliminowano kolejnego nietrzewnego kierującego. Służba w szeregach Policji to nie jest zwykła praca. Przyjęcie policyjnej odznaki to wzięcie na siebie dużej odpowiedzialności. Policjantem jest się zawsze, a potrzeba niesienia pomocy, podjęcia interwencji, czy zareagowania, gdy ktoś łamie prawo, może pojawić się w każdym momencie.
Apelujemy do mieszkańców, by reagowali, widząc, jak pijany wsiada za kierownicę. Nie bójmy się zadzwonić na Policję, jeśli zachowanie innego kierowcy na drodze wzbudzi nasze przypuszczenia, że może znajdować się w stanie nietrzeźwości.
Kierowco!
Wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu, możesz wyrządzić krzywdę sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. Alkohol prowadzi do:
- zmniejszenia szybkości reakcji;
- ograniczenia pola widzenia;
- błędnej oceny odległości i szybkości;
- błędnej oceny własnych możliwości i znacznego obniżenia samokontroli oraz koncentracji;
- rozproszenia uwagi oraz senności.
Jednak największą ceną lekkomyślnego zachowania może być czyjaś śmierć.
Źródło – KPP Strzelce Opolskie