Publikujemy nagranie z przejazdu kolejowego w powiecie krapkowickim. Doszło tam do wyjątkowo niebezpiecznego zdarzenia. 73-letnia kierująca volkswagenem wjechała pod rogatkę, gdy już od pewnego czasu nadawany był czerwony sygnał zakazujący tego typu manewrów. Na szczęście pojazd nie zatrzymał się bezpośrednio na torach i nie doszło do tragedii. Ruch kolejowy w porę wstrzymano. Kobieta została ukarana mandatem w wysokości 2000 zł oraz 15 pkt karnymi.
Na jednym z przejazdów w Gogolinie doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 73-letnia mieszkanka naszego powiatu wjechała bezpośrednio pod rogatkę, gdy był już nadawany czerwony sygnał świetlny z uwagi na nadjeżdżający pociąg osobowy. Pojazd nie znalazł się bezpośrednio na torach, zatrzymał się tuż za rogatką, dzięki czemu nie doszło do tragedii.
Na szczęście w porę ruch kolejowy został wstrzymany. Kobieta za popełniony czyn została ukarana mandatem w wysokości 2000 zł oraz 15 pkt karnymi. To jedyna kara, którą poniosła kobieta, bo w zderzeniu z rozpędzoną lokomotywą skutki mogłyby narazić na straty wielkich rozmiarów.
Za każdym razem w takich momentach powinniśmy pamiętać o zachowaniu zimnej krwi. Szlabany kolejowe są skonstruowane w taki sposób, że wystarczy je delikatnie pchnąć co spowoduje możliwość cofnięcia się z torowiska. Takie działanie nie naraża nas na wysokie koszty, a przede wszystkim eliminuje możliwość kontaktu z pociągiem.
Przypominamy!
Zarówno kierujący pojazdami, jak i piesi w rejonach przejazdów kolejowych powinni zachować szczególną ostrożność. Lekceważąc przepisy drogowe narażamy nie tylko siebie, ale również zdrowie, a nawet życie innych osób, np. naszych pasażerów. Krapkowiccy policjanci przypominają, że zgodnie z przepisami ruchu drogowego zabrania się:
– objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone,
– zatrzymywania pojazdu na przejeździe kolejowym oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu,
– wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim
– wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy,
– omijanie pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przed przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu
– wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie
Pamiętaj:
– przed każdym przejazdem kolejowym zachowaj szczególną ostrożność, szczególnie tam, gdzie nie ma dodatkowych zabezpieczeń
– przed wjazdem na tory upewnij się, że nie zbliża się pociąg
– jeśli Twój samochód zostanie na przejeździe kolejowym za zamkniętymi szlabanami, po prostu jedź dalej wyłamując szlaban. Jego konstrukcja umożliwia takie rozwiązanie.
Źródło: KPP Krapkowice