Wakacje dobiegły końca, a opolscy policjanci wstępnie podsumowali dwa miesiące letniego wypoczynku. Oprócz spotkań z młodzieżą na koloniach i półkoloniach, policjanci dbali też o bezpieczeństwo na kąpieliskach. To także newralgiczny czas dla ruchu drogowego. Policjanci zatrzymali ponad 130 praw jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym. W naszym regionie doszło w tym czasie do 127 wypadków, w których zginęło 12 osób, a niemal 170 zostało rannych.
W trakcie wakacji funkcjonariusze spotykali się z dziećmi, młodzieżą i pedagogami. Przypominaliśmy im o bezpiecznym sposobie spędzaniu wolnego czasu. Funkcjonariusze z Sezonowych Ogniw Wodnych w powiecie nyskim i opolskim dbali o bezpieczeństwo wypoczywających na największych kąpieliskach w naszym regionie. Policjanci wyposażeni w łodzie motorowe, quady i terenowe radiowozy codziennie patrolowali plaże i akweny.
Wraz z końcem wakacji, z uwagi na duże natężenie ruchu na głównych trasach regionu, funkcjonariusze drogówki sprawdzali prędkość z jaką poruszali się kierujący oraz ich stan trzeźwości. Szczególnym nadzorem funkcjonariuszy został objęty opolski odcinek autostrady A4, gdzie dochodzi do niebezpiecznych wykroczeń popełnianych również przez kierowców ciężarówek. Policjanci kontrolują miejsca, w których wyprzedzanie przez samochody ciężarowe jest niedozwolone.
Niestety, pomimo naszych licznych apeli, licznych kontroli i kampanii poświęconych bezpieczeństwu, wciąż zdarzają się kierowcy, którzy stwarzają niebezpieczne sytuacje na naszych drogach. Główną przyczyną wypadków jest nadal nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu oraz nadmierna prędkość. Podczas tegorocznych wakacji, według wstępnych danych w 127 wypadkach drogowych zginęło 12 osób, a 167 odniosło obrażenia. W analogicznym okresie 2023 roku doszło do 86 wypadków, gdzie zginęło 9 osób.
Sposobem na poprawę bezpieczeństwa jest między innymi eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych jego uczestników. W trakcie wakacji, policjanci ruchu drogowego sprawdzili niemal 59 000 razy stan trzeźwości i zatrzymali 594 kierowców, którzy nie powinni tego dnia wsiąść za kierownicę. To mniej niż w roku ubiegłym o ponad 50.
Źródło: KWP Opole
Zdjęcie ilustracyjne: archiwum policja