Tegoroczne wakacje dobiegły końca. Za nami czas wypoczynku, podróży i letnich atrakcji, a przed nami nowy rok szkolny i codzienne obowiązki. To również moment na pierwsze podsumowanie policyjnych działań prowadzonych w okresie letniego wypoczynku. Dla opolskich policjantów minione dwa miesiące były czasem wytężonej pracy – wszystko po to, by mieszkańcy regionu i turyści mogli bezpiecznie spędzić lato.
Od początku wakacji policjanci kontrolowali prędkość i stan techniczny pojazdów, a także trzeźwość kierujących. W tym czasie przeprowadzili blisko 36 tysięcy kontroli drogowych i ponad 66 tysięcy badań stanu trzeźwości kierujących. W wyniku tych działań mundurowi zatrzymali 140 praw jazdy, przede wszystkim za rażące przekroczenia prędkości w obszarze zabudowanym, oraz ponad 1500 dowodów rejestracyjnych, głównie z powodu usterek technicznych pojazdów.
Niestety, pomimo licznych apeli, aż 561 osób wsiadło za kierownicę po alkoholu. W okresie wakacyjnym doszło w regionie do 102 wypadków drogowych, w których życie straciło 7 osób, a 119 zostało rannych. Najczęstszymi przyczynami tragicznych zdarzeń były: nadmierna prędkość, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu oraz niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.
Letni bilans obejmuje również dramatyczne zdarzenia nad wodą. W tym roku odnotowaliśmy 4 przypadki utonięć. Niestety nadal zdarzają się sytuacje, gdy kąpiel odbywa się w niestrzeżonych miejscach lub po spożyciu alkoholu, co znacząco zwiększa ryzyko tragedii.
Choć wakacje już za nami apelujemy, aby zasady bezpieczeństwa towarzyszyły nam nie tylko w czasie wolnym, ale i na co dzień. Odpowiedzialne zachowania na drodze i podczas wypoczynku to najlepsza gwarancja, że do domu wrócimy cali i zdrowi.
Relacjonujemy wydarzenia z Opolszczyzny rzetelnie i bez sensacji – jesteśmy tam, gdzie działają strażacy, policja i ratownicy. Jeśli to, co robimy, ma dla Ciebie wartość – wesprzyj nas symboliczną kawą: Dziękujemy, że jesteście z nami! |
Źródło – KWP Opole



