65-latek na kwarantannie wyszedł do sklepu po papierosy.

W związku z pandemią koronawirusa prudniccy policjanci wspierają służby sanitarne sprawdzając czy osoby objęte kwarantanną respektują ciążący na nich obowiązek. Takie kontrole są wykonywane wyłącznie przez umundurowanych funkcjonariuszy, którzy telefonicznie, poprzez domofon lub z bezpiecznej odległości potwierdzają obecność osoby, a także pytają, czy nie potrzebują jakiejkolwiek pomocy. Choć, liczba osób, które powinny przebywać w wyznaczonym miejscu z dnia na dzień rośnie to zdecydowana większość z nich rozumie powagę sytuacji i pozostaje w domach.

Zdarzają się jednak przypadki łamania obowiązujących przepisów. 26 marca policjanci z Głogówka kontrolowali jednego z mieszkańców miasta. Niestety funkcjonariusze nie zastali go pod wskazanym adresem. Podczas ponownej kontroli – dwie godziny później – mężczyzna był już w miejscu zamieszkania. 65-latek znajdował się pod wyraźnym działaniem alkoholu. Policjantom oświadczył, że wyszedł jedynie do sklepu, bo brakło mu… papierosów.

W tej sprawie policjanci wszczęli już postępowanie sprawdzające w kierunku art. 160 kodeksu karnego. Za takie przestępstwo grozi kara do 3 lat więzienia. O całej sytuacji poinformowany został również inspektorat sanitarny.

Przypominamy, że każda osoba objęta kwarantanną domową musi być odpowiedzialna i nie narażać innych na ryzyko. Takie osoby powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych, poddać się rygorom izolacji. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny! W przypadku niestosowania się do rygoru kwarantanny, policjanci mogą skierować wniosek do sądu o ukaranie danej osoby oraz informują Państwową Inspekcję Sanitarną, która może wdrożyć swoje czynności określone w przepisach.

KPP Prudnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *