Żołnierze pobierają wymazy w Domach Pomocy Społecznej

W województwie opolskim od 5 maja, żołnierze Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych realizują kolejne zadania związane z walką z koronawirusem. Cztery zespoły wojskowych medyków prowadzą działania profilaktyczne, każdego dnia pobierając wymazy od pracowników Domów Pomocy Społecznej.

Zgodnie z zasadą „lepiej przeciwdziałać niż leczyć”, każdego dnia wojskowe zespoły medyczne odwiedzają Domy Pomocy Społecznej, wykonując wymazy od pracowników do badań profilaktycznych w kierunku koronawirusa. Zadanie, realizowane na wniosek Wojewody Opolskiego, ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19 wśród pacjentów i pracowników DPS oraz wcześnie wykrywać ewentualne ogniska koronawirusa. W pierwszym etapie akcji profilaktycznej zespoły składały się tylko z żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, obecnie zadnie to realizują również żołnierze z 3 i 4 Regionalnej Bazy Logistycznej oraz z 82 Batalionu Ewakuacji Sprzętu 10 Brygady Logistycznej.

Akcja koordynowana jest przez Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Opolu, która wskazuje poszczególnym zespołom kolejne miejsca, z których należy zebrać próbki do badań. W przeciągu czterech pierwszych dni żołnierze odwiedzili 9 Domów Pomocy Społecznej i pobrali ponad 260 próbek.

Podczas walki z koronawirusem, priorytetem jest bezpieczeństwo medyków. Dlatego po każdej akcji żołnierze stawiają się w Opolskim Centrum Ratownictwa Medycznego, gdzie oddają do utylizacji zużyte kombinezony ochronne, rękawiczki i maseczki. Tam również dezynfekowane są sanitarki oraz urządzenia medyczne. Dopiero po zakończeniu zabiegów sanitarnych personelu i sprzętu, zespoły wracają do 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, która zapewnia im wyżywienie i zakwaterowanie.

Tekst i zdjęcia: kpt. Piotr Płuciennik/10 Opolska Brygada Logistyczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *