6 osób zatrzymanych za fikcyjne faktury o wartości 70 mln zł

Opolska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wraz z Centralnym Biurem Śledczym Policji (CBŚP) w Opolu zatrzymała 6 osób, którym postawiono zarzuty wystawiania fikcyjnych faktur VAT. Zatrzymania są kontynuacją działań KAS, CBŚP i Prokuratury Krajowej z czerwca 2021 r., które dotyczyły likwidacji zorganizowanej grupy przestępczej.
Członkowie grupy wprowadzili do obrotu fikcyjne faktury o wartości 70 mln zł. Straty Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT i CIT wyniosły 16 mln zł.

Zatrzymania są kontynuacją sprawy dotyczącej likwidacji grupy przestępczej z czerwca 2021 r.  Do tej pory zarzuty postawiono 40 osobom, 8 z nich tymczasowo aresztowano.

Od lutego 2017 r. do lutego 2019 r. członkowie grupy popełnili przestępstwa i przestępstwa skarbowe, polegające na poświadczaniu nieprawdy w fakturach VAT i dokumentach podatkowych, aby uchylić się od opodatkowania VAT, PIT i CIT. Skarb Państwa stracił na działalności grupy 16 mln zł.

Ponad 100 podmiotów gospodarczych nabyło od członków grupy fikcyjne faktury VAT o wartości 70 mln zł. Podejrzanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy oraz oszustw podatkowych. Dodatkowo przedstawiono im zarzut tzw. zbrodni fakturowej, za co grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat. Część zatrzymanych usłyszała zarzuty dotyczące popełnienia przestępstw karnoskarbowych.

Zabezpieczono mienie podejrzanych – mieszkania, dom jednorodzinny oraz gotówkę (ponad 3 mln zł). Podejrzani przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia. Dodatkowo osoby te korygują zeznania podatkowe i regulują uszczuplone podatki. Złożone korekty deklaracji wynoszą 10 mln zł.

Postępowania prowadzą Opolski Urząd Celno-Skarbowy w Opolu i CBŚP Zarząd w Opolu, pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

KAS Opole

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *