Pijani kierowcy – jeden miał ponad 0,5 a drugi 2 promile alkoholu

Niestety wciąż zdarzają się kierowcy, którzy lekceważą zasady bezpieczeństwa i za kierownicę wsiadają pod wpływem alkoholu. 47-latek kierował oplem mając ponad pół promila alkoholu w organizmie, a 37-letni mieszkaniec powiatu lublinieckiego wyruszył w długą trasę z prawie dwoma promilami. Obaj stracili już prawo jazdy. Teraz grozi im do 2 lat więzienia, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna.

W niedzielne przedpołudnie (16 stycznia) policjanci z oleskiej drogówki w miejscowości Kolonia Biskupska zatrzymali do kontroli dostawczego opla. Funkcjonariusze od razu zauważyli, że kierujący dostawczakiem jest pod działaniem alkoholu. Za chwilę ich przypuszczenia potwierdziło badanie alkosensorem. 47-letni mieszkaniec powiatu oleskiego „wydmuchał” znacznie ponad pół promila. W związku z tym mundurowi zatrzymali jego prawo jazdy, a pojazd …. poprowadziła dalej siedząca obok, trzeźwa pasażerka.

Niespełna cztery godziny później ten sam patrol tym razem w Oleśnie na ul. Dobrodzieńskiej zatrzymał do rutynowej kontroli drogowej osobowe volvo. Od razu po otwarciu drzwi policjanci nie mieli wątpliwości, że siedzący za kierownicą mężczyzna jest nietrzeźwy. Badanie urządzeniem pomiarowym wykazało, że 37-latek miał w organizmie prawie dwa promile alkoholu. Jak ustalili mundurowi mieszkańcowi powiatu lublinieckiego taki stan nie przeszkadzał aby wyruszyć w ponad 50-kilometrową trasę. W tym przypadku funkcjonariusze również uniemożliwili pijanemu kierowcy dalszą jazdę oraz zatrzymali uprawnienia do kierowania.

Nietrzeźwym kierowcom grożą 2 lata więzienia, wysoka grzywna i sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Pamiętajmy!

  • będąc pod wpływem alkoholu nasza uwaga jest rozproszona, a reakcje opóźnione;
  • nie potrafimy właściwie ocenić odległości, a wyobraźnia namawia do brawury;
  • mamy problemy z koordynacją ruchową, a zdolność szybkiego podejmowania decyzji zawodzi;
  • możemy być nadmiernie pobudzeni lub wręcz przeciwnie senni;
  • następują zmiany w postrzeganiu rzeczywistości i występuje podwójne widzenie.

To wszystko powoduje, że nie powinniśmy igrać z losem i absolutnie nie wsiadać za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu. Wypadki spowodowane przez pijanych kierowców często są tragiczne w skutkach. To skrajna nieodpowiedzialność, za którą można zapłacić zdrowiem, a nawet życiem. Konsekwencje pijanych kierowców ponoszą nie tylko oni sami, ale również ich pasażerowie i inni uczestnicy ruchu drogowego. Każdy kierowca powinien też przyjąć zasadę, że nigdy nie decyduje się na prowadzenie pojazdu, kiedy nie ma pewności co do swojego stanu trzeźwości.

Policja Olesno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *