Ponad 200 osób oszukanych na kwotę ponad 500 tys. zł. w związku z transakcjami zakupu towarów w internecie

Trzynaście osób obejmuje akt oskarżenia, który Prokuratura Okręgowa w Opolu skierowała do Sądu Okręgowego w Opolu w efekcie śledztwa, które dotyczyło oszustw popełnianych m. in. w związku z transakcjami zakupu towarów w sieci internet.

Trzynaście osób obejmuje akt oskarżenia, który Prokuratura Okręgowa w Opolu skierowała do Sądu Okręgowego w Opolu w efekcie śledztwa, które dotyczyło oszustw popełnianych m. in. w związku z transakcjami zakupu towarów w sieci internet.

Śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy Wydziału d/w z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu miało za przedmiot proceder oszustw popełnionych wobec osób, które w latach 2017-2018 dokonywały zakupów w sklepach internetowych www.strefazakupow.net., www.przecenione.net oraz www.miedianet24.net. Zakresem śledztwa objęto ponad tysiąc transakcji dokonanych przez osoby skuszone atrakcyjną ceną sprzętu agd i elektroniki, oferowanych na wymienionych portalach. Pokrzywdzeni dokonywali płatności na rachunki bankowe wskazywane im w szczegółach transakcji, natomiast zamówionego towaru nigdy nie otrzymali.

Jak zostało stwierdzone, po pewnym czasie modus operandi sprawców uległ zamianie i polegał na przesyłaniu do przypadkowych osób wiadomości sms, w których informowano, że konieczna jest niewielka dopłata (od jednego do kilku złotych) w związku z realizowaną dostawą zamówionego towaru, której można dokonać poprzez otwarcie załączonego linku. Pokrzywdzeni, w zaufaniu, że mają do czynienia z wiadomością dotycząca faktycznie realizowanej dla nich usługi, otwierali ów link, a następnie drogą elektroniczną realizowali płatność. Te osoby, które nie zachowały przy operacji ostrożności, dokonywały w istocie przelewów na dużo większe kwoty aniżeli wskazywane w wiadomości sms. Link zawierał bowiem zakodowane inne dane dotyczące wysokości należności, które „podstawiały się” do dokonywanej płatności. Innymi słowy, zamiast przelewu na kilka złotych pokrzywdzeni, którzy nie zwrócili uwagi na parametry dokonywanego przelewu, płacili oszustom nawet kilkanaście tysięcy złotych.

W toku śledztwa poprzez dane uzyskane z banków prowadzących rachunki, na które pokrzywdzeni wpłacali pieniądze, dotarto do osób, które je zakładały. Jak ustalono osoby te pełniły rolę tzw. „słupów” – de facto udostępniały swoje dane do założenia rachunku bankowego. Zachętą do założenia rachunku był zarobek rzędu 100 złotych za jedno konto. Jak ustalono, werbunkiem osób, na które zakładane były rachunki bankowe, zajmowali się m. in. Michał K. oraz obywatel Ukrainy Andriej A. Z ustaleń poczynionych w toku śledztwa wynika jednakże, że byli oni jedynie pośrednikami, a dokumentację i dane umożliwiające elektroniczny dostęp do rachunków przekazywali dalszym osobom, działającym poza granicami kraju. Jak zdołano ustalić oszustwa popełniane były z wykorzystaniem serwerów działających poza granicami kraju, co pozwala twierdzić, że szajka zajmująca się tym procederem miała charakter międzynarodowy.

Rolą Adrieja A. było również wpłacanie pieniędzy pochodzących z dokonanych oszustw przy wykorzystaniu bankomatów i wpłacanie ich na dalsze rachunki. Pieniądze pochodzące z przestępstw były również wykorzystywane do zakupu kryptowalut.

Zakresem aktu oskarżenia objęto transakcje popełnione na szkodę ponad dwustu osób (w tym kilkunastu z terenu Opolszczyzny), a łączna wartość wyrządzonej szkody to ponad 500 tys. zł. W toku śledztwa na rachunkach bankowych wykorzystywanych w procederze zabezpieczono ponad 130 tys. zł. Dodać należy, że akt oskarżania nie obejmuje wszystkich ujawnionych oszustw i ustalonych sprawców, albowiem kilku z nich nie udało się zatrzymać. Ich sprawę wyłączono do odrębnego postępowania i są oni poszukiwani (także z wykorzystaniem europejskiego nakazu aresztowania).

Oskarżeni usłyszeli zarzuty oszustwa, prania brudnych pieniędzy oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Za popełnione przestępstwa oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Tekst: Prokuratura Okręgowa w Opolu

Jedna myśl na temat “Ponad 200 osób oszukanych na kwotę ponad 500 tys. zł. w związku z transakcjami zakupu towarów w internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *