Nowa drabina mechaniczna od Rosenbaurera dla strażaków z Kędzierzyna-Koźla wycofana z użytkowania po złamaniu drabiny w Inowrocławiu

W poniedziałek 30 stycznia na terenie Komendy Powiatowej PSP w Inowrocławiu doszło do zdarzenia z udziałem nowej drabiny mechanicznej firmy Rosenbauer.

Jak informuje serwis remiza.com.pl podczas testowania złamała się drabina L42A-XS firmy Rosenbauer. Na szczęście w chwili zdarzenia w koszu nie znajdowali się strażacy.

Pojazd trafił do Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Inowrocławiu pod koniec grudnia 2022 roku, a oficjalne przekazanie odbyło się w ubiegłym tygodniu.

Komendant główny PSP polecił natychmiastowe wycofanie z użytkowania wszystkich pojazdów marki Rosenbauer z drabiną mechaniczną o wysokości 40 metrów i więcej.

Na Opolszczyźnie taką samą drabinę mechaniczną posiadają strażacy z JRG2 Kędzierzyn-Koźle. W momencie jej wycofania powiat kędzierzyńsko-kozielski został pozbawiony drabiny mechanicznej.
W związku z tym od środy 1 lutego zgodnie z rozkazem Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu strażacy z Kędzierzyna-Koźla będą używać drabiny mechanicznej SCD 37 Iveco Magirus o kryptonimie operacyjnym OF 302-51.

Drabina mechaniczna została przemieszczona z Komendy Miejskiej PSP w Opolu do czasu wprowadzenia do służby drabiny mechanicznej Rosenbauer.

Strażacy z Kędzierzyna-Koźla otrzymali nową drabinę pod koniec marca 2022 roku.

Firma Rosenbaurer dostarczyła fabrycznie nową 40-sto metrową drabinę SCD-40 na podwoziu samochodu MAN TGM 18.320. Przetarg ogólnopolski na zakup pojazdów był ogłoszony przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu i obejmował zakup samochodów specjalnych. Budżet zamówienia wyniósł 48.609.600,00 zł.

L42A-XS to flagowy model firmy Rosenbauer. Jest to drabina z najwyższym, łamanym przęsłem nowej generacji. Zespół drabiny składa się z wysuwanych przęseł, z których ostatnie jest łamane i znajduje się na nim kosz ratowniczy o udźwigu 500 kilogramów wraz z wbudowanym, elektronicznie sterowanym działkiem wodno-pianowym o wydajności 2000 l/min i zasięgu rzutu 60 m.

Nowy samochód zastąpił 30-sto letnią drabinę SD-37 na podwoziu Iveco 140-25/Magirus.

Foto: KP PSP Inowrocław, KP PSP Kędzierzyn-Koźle, Opolskie Ratownictwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: