Podsumowanie akcji gaśniczej nielegalnego składowiska odpadów w Kędzierzynie-Koźlu

W piątek 24 listopada odbyła się konferencja prasowa Wojewody Opolskiego Sławomira Kłosowskiego oraz służb, inspekcji i straży pożarnej dotycząca podsumowania akcji gaśniczej nielegalnego składowiska odpadów przy ul. Chełmońskiego w Kędzierzynie-Koźlu.

W dniu 23.11.2023 r. około godz. 10:45 doszło do pożaru nielegalnego składowiska odpadów – magazynu z chemikaliami przy ul. Chełmońskiego w dzielnicy Port w Kędzierzynie-Koźlu.

O godzinie 10:46 zgłoszenie wpłynęło do Straży Pożarnej. Na miejsce zdarzenia niezwłocznie udało się 14 jednostek PSP i OSP w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno Ekologicznego, policja, prokurator, wicewojewoda opolski, z-ca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu, starosta powiatu, prezydent miasta, przedstawiciele Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kędzierzynie-Koźlu, i Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Opolu.

Straż pożarna niezwłocznie rozpoczęła akcję gaśniczą. Policja i straż miejska sprawnie i skutecznie zabezpieczyły teren pożaru przed dostępem osób postronnych.

Po przybyciu pierwszych jednostek, strażacy zastali rozwinięty pożar hali o powierzchni 650 m2 wypełnionej beczkami 200 litrowymi oraz zbiornikami typu DPPL.

W akcji uczestniczyły łącznie 42 jednostki PSP i OSP. Do akcji wykorzystano m.in. ciężkie samochody gaśnicze. Akcję monitorowano z powietrza za pomocą dronów.

Straż pożarna i policja ustaliły, że przedmiotowy magazyn składał się z jednej hali, przedzielonej ścianką. W jednym z pomieszczeń znajdowało się 400 pojemników o pojemności 1000 litrów; co najmniej w części z tych pojemników znajdowały się odpady niebezpieczne, w tym materiały palne (farby, tworzywa sztuczne, rozpuszczalniki), co utrudniało akcję gaśniczą. Pożar objął cały budynek. Dzięki sprawnemu działaniu straży pożarnej udało się zapobiec rozprzestrzenieniu pożaru na pobliskie magazyny.

Z uwagi na bliskość cieków wodnych strażacy przygotowali odpowiednie bariery, aby zminimalizować ilość wody pożarowej i substancji gaśniczych, które mogłyby przedostać się do rzeki. Akcja gaśnicza była prowadzona z wykorzystaniem optymalnej ilości środków gaśniczych, bez zagrożenia negatywnymi skutkami ubocznymi dla środowiska.

W bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia brak jest zabudowań mieszkalnych. Z uwagi na korzystny kierunek silnego wiejącego wiatru gęsty dym przemieszczał się i rozwiewał nad pobliskim kompleksem leśnym, dzięki czemu ewakuacja mieszkańców nie była konieczna.

Wojewoda Opolski dziękuje wszystkim zaangażowanym w akcję służbom za ich niezwłoczną, fachową i skuteczną reakcję. Podziękowania należy skierować również do władz lokalnych – Starosty Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego Pawła Masełko oraz Prezydent Miasta Kędzierzyna-Koźla Sabiny Nowosielskiej – oraz podległych im służb.

  • W działaniach uczestniczyły zastępy PSP i OSP z terenu powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, JRG z Prudnika, Głubczyc i Krapkowic, funkcjonariusze z KM PSP w Opolu oraz KW PSP Opole z nadbryg. Krzysztofem Kędrykiem Opolskim Komendantem Wojewódzkim PSP oraz st. bryg. Arkadiuszem Kuśmierskim Zastępcą Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP – informuje kpt. Łukasz Nowak rzecznik prasowy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Po godzinie 18 pożar został opanowany w związku z czym strażacy przeszli do fazy dogaszania i dozorowania pożaru.

Źródło: Wojewoda Opolski i KW PSP Opole

Jedna myśl na temat “Podsumowanie akcji gaśniczej nielegalnego składowiska odpadów w Kędzierzynie-Koźlu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *