Polscy strażacy ruszają z pomocą do Turcji

W poniedziałek nad ranem trzęsienie ziemi o sile 7,8 w Skali Richtera nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię. Wstrząsy nastąpiły o godzinie 4:17 czasu lokalnego. Epicentrum było na głębokości około 18 kilometrów i w odległości około 30 kilometrów od miejscowości Gazientep.

Najnowsze dane wskazują, że zginęło ponad 1500 osób, a rannych jest ponad 6000. Pod gruzami zawalonych budynków znajduje się wiele rannych osób.

Turcja poprzez ERCC złożyła zapotrzebowanie na siły poszukiwawcze i ratownicze do szybkiej interwencji w rejonie i ratowania ludzi spod gruzów a Polska wyraziła akces.

Komendant Główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak poinformował, że pomoc polskich strażaków z grupy HUZAR została zaakceptowana. Strażacy udają się do punktu koncentracji w JRG 17 – Komendzie Miejskiej PSP m.st. Warszawy i jeszcze dzisiaj wylecą z lotniska Okęcie z pomocą do Turcji.

Na miejsce poleci Polska Ciężka Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza HUSAR w składzie 76 strażaków i 8 psów ratowniczych z Łodzi, Krakowa, Warszawy i Gdańska.

Grupa HUSAR specjalizuje się między innymi w lokalizacji pod gruzami żywych osób z użyciem certyfikowanych zespołów ratowniczych z psami oraz kamer wziernikowych, monitoringu statyki naruszonej konstrukcji budowlanej, potrafi stabilizować stropy i przebijać się przez ściany wykonane z żelbetu.

Fot: Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie, KM PSP Gdańsk, ogn. Sylwia Paciorek, kpt. Mateusz Kuzik, KW PSP Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: